#громадськемісце Відключення повернулися. Ситуація в енергосистемі #миколаїв #mykolaiv

Інф.

В Україні відновились погодинні відключення електрики. Лише з 22 березня Росія здійснила п’ять масштабних атак на теплові та гідроелектростанції України. Руйнування інфраструктури призвело спочатку до обмежень у постачанні електрики промисловості, а з недавніх пір – і населенню. Не допомагають навіть рекордний імпорт та аварійна допомога з ЄС.

 

Відключення розпочалося у профіцитний травень, коли опалювальний сезон уже завершився, а до літньої спеки ще далеко. Тобто споживання зараз має бути на мінімумі. Все це свідчить, що в період літнього піку, а тим більше під час сильних морозів узимку, ситуація в енергосистемі може бути набагато гіршою.

“Нам хронічно не вистачає генерації та імпорту для поточного рівня споживання… У результаті обстрілів ми втратили 8 ГВт потужностей. І насамперед маневрових потужностей, як ТЕС чи гідроелектростанцій. А отже, на нас чекає складний період. І не стільки влітку, коли ми переживемо ці відключення, скільки взимку”, – повідомив генеральний директор компанії-постачальника електроенергії Yasno Сергій Коваленко.

Для розуміння масштабу втрат – улітку 2021 року вся Україна споживала 15 ГВт.

 

Обсяг обмежень розподілено рівномірно між усіма регіонами. Енергоживлення об’єктів критичної інфраструктури не обмежується. В Укренерго зазначають, що причина обмежень – збільшення споживання електроенергії під час похолодання.

Глава Укренерго Володимир Кудрицький каже, що ситуація з електроенергією може покращитись наступного тижня, проте повністю уникнути відключень не вдасться ні влітку, ні восени.

Як заощаджувати?

Споживання електроенергії протягом доби відбувається нерівномірно. Вночі та вдень у приватному будинку працюють холодильник та Wi-Fi-роутер, а вранці та ввечері – ще світло, пральна машина, праска, бойлер, телевізор, комп’ютер. Взимку до них додаються електрообігрівачі, влітку – кондиціонери.

Для безпечної роботи системи виробництво повинне щомиті рівнятися споживанню, тому для згладжування піків та підтримки балансу диспетчери Укренерго зазвичай використовують так звану маневрову генерацію. Це теплові та гідроелектростанції, що відносно швидко збільшують та знижують виробництво електроенергії. Саме ці види генерації є пріоритетною метою росіян і найбільше постраждали. Це суттєво ускладнює роботу енергетиків.

Обігрівачі та кондиціонери бажано включати лише вночі, коли споживання в країні значно зменшується. У більшості пральних машин є функція “відкладене прання”, тому її теж доцільно перенести на нічний час, запрограмувавши час старту. Павербанки та акумулятори також доцільно заряджати ночами. Щоб зменшити споживання електрики, слід замінити старі лампи розжарювання на LED-лампи. При цьому світло краще вмикати лише в тих кімнатах, де є люди.

Перелічені заходи можуть здатися несуттєвими, але якщо до них прислухається більшість українців, це позитивно вплине на роботу енергосистеми.

ДЖЕРЕЛО